Kreatywnie z Fabryką Wafelków

zabawki dla przedszkolaka

Jedna zabawka i kilka kreatywnych zastosowań? W dziecięcym świecie to zupełnie normalne. Maluchy podchodzą przecież do zabawek nieszablonowo i często wykorzystują je w zupełnie nowy sposób, który nie zawsze proponuje producent i nie jest oczywisty da dorosłych. Dlaczego, więc nie wykorzystać tego potencjału?

Ciekawe wyzwanie rzuciła nam Fabryka Wafelków. Mieliśmy z Igorem za zadanie pobawić się wspólnie i znaleźć co najmniej kilka sposobów na użycie jednej zabawki. Trudne? W rzeczywistości okazało się to być dla nas dużą przyjemnością. Na początku z ogromu kreatywnych zabawek musiałam wybrać tę jedyną, która trafi w gust mojego dziecka. W oko wpadł mi Drewniany Grill z Szaszłykami od Djeco. Sezon na grillowanie mamy w pełni, a Igor bardzo lubi pomagać mi w kuchni. Ma już kuchenkę, przy której gotuje, ale często ubolewa nad tym, że przy żywym ogniu, czyli grillu operuje tata, a on jest jeszcze na to za mały. Postanowiłam, więc sprawić małemu kucharzowi niespodziankę i nie myliłam się – grillowanie totalnie pochłonęło moje dziecko.

Drewniany Grill z Szaszłykami od Djeco
Sam zestaw składa się z poręcznego grilla, schowanego w pudełku, trzech drewnianych patyczków do szaszłyków, menu i składników, z których można tworzyć potrawy. Całość wykonana jest bardzo estetycznie i solidnie. Nie trzeba też martwić się, że maluch zrobi sobie krzywdę lub uszkodzi cokolwiek podczas zabawy. Zobaczmy zatem, jak zestaw sprawdził się w praktyce.


pomysły na zabawę z dzieckiem w domu
zabawki Djeco


Sposoby na zabawę przy użyciu zabawki – Drewniany Grill z Szaszłykami Djeco
Na początek dodam, że nie musiałam zbyt wiele „wymyślać”, bo zabawa po prostu toczy się naturalnie. Wystarczy dostosować się do dziecka, a różne scenariusze rozgrywki nasuwają się same.

1. Odgrywanie ról
Zabawa, która bardzo przypadła do gustu Igorowi, to oczywiście wcielanie się w różne role. Dziecko może bowiem nie tylko bawić się w kucharza, ale także w prowadzenie restauracji czy organizowanie przyjęcia. Maluch może zbierać od gości „zamówienia” przy użyciu menu i później przygotować według niego potrawy. Samo grillowanie to też masa frajdy. Pierwszego dnia musiałam nawet uważać, by „nie oparzyć” się rusztem o czym informował mnie mój mały szef kuchni i pilnować, by palenisko było odpowiednio rozpalone.


zabawki dla przedszkolaka

2. Odwzorowywanie
Igor pierwszy raz zetknął się z przygotowywaniem czegoś według określonego wzoru. Zdarza nam się budować według instrukcji różne budowle z klocków, ale w kuchni to ja trzymam pieczę nad przepisami. Drewniany Grill z Szaszłykami Djeco umożliwia dziecku przygotowywanie trzech dań według prostych przepisów, które znajdują się na obrazkach. Dzięki temu maluch uczy się działania krok po kroku i uzyskiwania określonego efektu.

zabawki dla przedszkolaka
zabawki dla przedszkolaka

3. Ćwiczenia motoryki małej – nawlekanie
Zabawka Drewniany Grill z Szaszłykami Djeco nie tylko rozwija wyobraźnię, ale pomaga też dziecku w ćwiczeniach małej motoryki. Maluch musi bowiem nawlec elementy drewniane i filcowe: warzywa, kawałki mięsa, ser itd. na patyczki. Co ważne, składniki są poręczne do uchwycenia, a filc pozwala na uformowanie z nich szaszłyków, z których nie spadają poszczególne kawałki, dzięki czemu dziecko ma satysfakcję z dobrze wykonanej pracy i nie frustruje się zbyt trudnym zadaniem.

4. Swobodna zabawa w komponowanie potraw
Maluch może też dowolnie łączyć ze sobą elementy, „grillować” całe szaszłyki lub pojedyncze składniki. Tworzy potrawy mięsne, warzywne i takie, które trafiają w znajome gusta domowników. Sposobów na zabawę jest cała masa, a najfajniejsze jest to, że zabawkę można zabrać też ze sobą np. w odwiedziny do dziadków, gdzie dziecko ochoczo zaserwuje różne dania.

zabawki dla przedszkolaka

5. Nauka o jedzeniu
Zestaw składa się z różnych składników m.in. warzyw, sera, pieczarek, ryby, kurczaka i kawałków kiełbaski. Dzięki temu można poznać bliżej preferencje smakowe dziecka i odrobinę zachęcić je do próbowania nowych smaków. Igor po zabawie drewnianym grillem był np. bardzo zainteresowany grillowaną rybą, co stworzyło okazję do spróbowania nowej potrawy. Jednocześnie elementy pozwalają także na dowolną interpretację – zielony filc może być bowiem sałatą (jak u nas) lub fasolką szparagową, a żółty krążek cebulą lub kukurydzą (jak zaproponował Igor). Możliwości są przecież nieograniczone. 

zabawy dla dzieci w domu
zabawy dla dzieci w domu

6. Rozdzielanie i łączenie kolorów
Wyraziste kolory pozwalają też na zabawę w rozpoznawanie kolorów. Podczas „grillowania” poprosiłam Igora o posortowanie składników według ich barw, co zrobił z dużą ochotą.

kreatywne zabawy dla dzieci w domu

7. Nauka liczenia
Podczas sprzątania łatwo również o wprowadzenie do zabawy elementów nauki liczenia. Wystarczy poprosić dziecko, by znalazło np. trzy kawałki pomidora lub podliczyło „sałatę”. Robimy to oczywiście razem, a poznawanie liczb przychodzi maluchowi naturalnie.

kreatywne zabawy dla dzieci w domu

8. Zasady zachowania przy stole i przyjmowania gości
Podczas zabawy mimowolnie maluch uczy się także zachowania przy stole i przyjmowania gości. Może on bowiem przejąć rolę gospodarza i proponować gościom rozmaite potrawy, pyta się o ulubione smaki, wielkość porcji, a nawet sposób wysmażenia szaszłyków. Dzięki takiej zabawie może być też bardziej zaznajomiony z zachowaniem np. w restauracji.

kreatywne zabawy dla dzieci w domu
kreatywne zabawy dla dzieci w domu


Jestem pewna, że to nie koniec sposobów na zabawę przy użyciu Drewnianego Grilla z Szaszłykami od Djeco i pewnie wkrótce poznamy ich znacznie więcej. W tym temacie ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia, choć w rzeczywistości ona nie ogranicza, a daje nieskończone możliwości kreatywnego wykorzystania zabawek. Bawcie się zatem swobodnie i wykorzystujcie pomysły i potencjał maluchów. Dzięki temu w domu nie będzie czasu na nudę 😊


Więcej zabawek od Djeco ->->  tutaj <-<-


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz