23 prawdy o byciu mamą 3-latka


Wydaje Ci się, że masz objawy schizofrenii? Spokojnie. Najpewniej po prostu jesteś mamą 3-latka. Przecież wiadomo, że z natury małe dziecko zmiennym jest. Może, więc chcieć soczek, by po chwili płakać, że dostało soczek. Może życzyć sobie bułki, ale dokładnie nie takiej jaką podasz. W sklepie zażąda absurdalnie drogiego zestawu lego i da o tym znać całemu światu. My, matki małych dzieci czasem spotykamy się wzrokiem w sklepowych alejkach. W myślach poklepujemy się po plecach i w duchu cieszymy się, że "najgorsze już za nami".

Taki 3-latek to pełnoprawny, mały obywatel świata. Nie tylko ogarnia sam wiele potrzeb, przy których wcześniej wymagał ciągłej asysty. Daje już pospać w nocy i można się z nim nieźle dogadać. W samolotach i hotelach liczony jest już jako "osoba", więc możesz zapomnieć o wejściówkach czy noclegach dla dziecka w gratisie. Wkraczasz w fazę rodzicielstwa małego dziecka. Koniec z nieporadnym niemowlakiem i leżącym nowordokiem. Masz do czynienia ze znacznie większym wyzwaniem.


23 prawdy o życiu z 3-latkiem

1. Pokój Twojego dziecka może być albo czysty albo wygląda, jak po przejściu Huraganu Katrina. Nie ma niczego pomiędzy.

2. Dowiadujesz się o sobie znacznie więcej niż możesz przewidzieć. Przedszkolanki zaskakują Cię wiedzą o szczegółach z Twojego życia, które sprzedaje im nikt inny, jak Twój potomek. Ostatnio chichocząca ciocia powiedziała mi: Pani Agato, Igor mówił, że Pani sika
No i wydało się.

3. Czujesz się jak wikipedia w wydaniu papierowym. Codziennie odpowiadasz przecież na miliony złożonych i fundamentalnych pytań. Np: Dlaczemu teraz jest wiosna? Jak ma na imię ten robal? Możemy mieć słonia? 

4. Nie możesz się doczekać, jak Twoje dziecko podrośnie, by obudzić je przed świtem i poinformować, że spadła Ci jedna skarpetka.

5.  Poznajesz meandry języka polskiego i doświadczasz słowotwórstwa na najwyższym poziomie wtajemniczenia. Przykłady? Proszę bardzo:
Temu lewowi chce się jeść. 
Chciałbym taki gips (wskazuje na jeepa)
Nie ma już parówków?
Tak bardzo się boiłem.

6. Dostrzegasz, jak szybko Twój maluszek przekształcił się w małe dziecko. Jest to szczególnie dobitne, gdy zamyka Ci drzwi swojego pokoju przed nosem i oświadcza: Teraz będę się bawił sam!


7. Wiesz o istnieniu chorób, o których wcześniej nie miałaś pojęcia. Umiesz perfekcyjnie obsługiwać inhalator, a pierwsze objawy infekcji u dziecka wyłapujesz na odległość.

8. Nabierasz słusznych podejrzeń, gdy dziecko odpowiada: NIC na pytanie: Co robisz?

9. Po jednej zarwanej nocy czujesz się jak zombie rozjechane przez czołg i zastanawiasz się jakim cudem kiedyś wstawałaś do dziecka każdej nocy.

10. Drżysz na samą myśl o tym, że zbliżasz się do momentu, w którym dziecko nie zmieści się już do sklepowego wózka i będzie towarzyszyło Ci na zakupach pieszo.

11. Gdy Twoje dziecko ma drzemkę, wpadasz w panikę, a nie jak dawniej siadasz, by napić się wreszcie ciepłej kawy.

12. Cieszysz się, że nie musisz już wydawać fortuny na pieluchy, a oszczędzoną gotówkę możesz przeznaczyć na zakup spodni, które 3 latek dziurawi w kolanach już po drugim założeniu.

13. Gdy uda Ci się wrócić z placu zabaw przed zmrokiem, masz poczucie zwycięstwa.

14. Twoje dziecko wygląda na przyszłego twórcę fantastyki. Potrafi opowiadać niestworzone historie i ma pragnienia, które coraz trudniej spełnić. Przykładem może być marzenie o posiadaniu goryla Lego, którego póki co Lego nie wyprodukowało. 

15. Ubieranie nie jest już tak proste jak dawniej. Dziewczynki mają już upodobania w kwestii doboru elementów garderoby,a  chłopcy życzą sobie, by na każdej rzeczy odwzorowany był spiderman, ewentualnie może być batman.

16. Nic nie zmieniło się w kwestii rozczulenia na widok Twojego dziecka - zachwyca się ono każdego dnia bardziej, a jego tulenie, to najwspanialsza rzecz na świecie.

17. Twoje serce mięknie, gdy słyszysz: Moja mamusia jest najwspanialsza.

18. Dostajesz od dziecka różne prezenty i zachwycasz się niby, jak diamentami nawet, jeśli to tylko koniczyna..

19. Masz wreszcie pasażera, który dopinguje Cię podczas prowadzenia auta i krzyczy: ścigamy się! Gazu!

20. Możesz wreszcie pogadać z kimś o tym, która postać ze Strażaka Sama jest Twoją ulubioną.

21. Gry planszowe to duże wyzwanie. Nigdy nie wiesz czy tym razem uda się rozegrać zwykłą rozgrywkę czy dziecko uderzy w lament, gdy zauważy, że zaczyna przegrywać.

22. Dni jęczybuły przeplatają się z najwspanialszymi dniami, które chcesz zatrzymać w pamięci na zawsze.

23. Zastanawiasz się skąd dzieci czerpią swój optymizm, gdy zaraz po przebudzeniu słyszysz - mogę dostać lody?Może dorzucisz coś od siebie? :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz