21 rad dla rodziców - świeżaków


Początki rodzicielstwa mogą być jak poligon lub chaos, z  którego uformuje się nowy ład. Zobacz co zrobić, by zmierzać w kierunku tego drugiego.


Ja wiem, że masz dość złotych rad. Otrzymujesz ich mnóstwo z każdego możliwego źródła o czym pisałam np. tutaj. Prawda jest taka, że sama znajdujesz złoty środek i wiesz co robić , ale nie zaszkodzi sprawdzić jak radzą sobie inni rodzice. W końcu lepiej uczyć się na cudzych błędach niż własnych. Muszę też od razu przyznać Ci się do tego, że na początku wcale nie ogarniałam wszystkiego super sprawnie. U nas w domu po narodzinach Igora nastał chaos. Prawie nie pamiętam jego pierwszych 2 tygodni życia, bo pewnie ekstremalnie małe ilości snu w połączeniu z hormonalnym hajem wymazały część wspomnień (może i dobrze?). 

Dopiero z czasem odkryłam kilka pro rodzicielskich tipów i dziś chcę się nimi z Tobą podzielić. Może i Tobie pomogą w ogarnięciu nowej rzeczywistości z niemowlakiem:

21 rad dla rodziców świeżaków (z przymrużeniem oka)

1. Tul swoje dziecko - nie rozpieścisz dziecka i nie przyzwyczaisz do noszenia. Ono naprawdę potrzebuje Twojej bliskości.

2. Olej wojenki mam - młode mamy lubią konkurować ze sobą prawie na każdej możliwej płaszczyźnie. Najlepiej od razu darować sobie ten dziwaczny wyścig i po prostu cieszyć się macierzyństwem.

3. Pamiętaj, że Twoje potrzeby też są ważne - nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach. Nadal masz prawo po prostu cieszyć się życiem i mieć swoje sprawy. Macierzyństwo nie powinno odbierać Ci pasji ani radości. 

4. Bałagan to nie problem - problem polega na tym, że go widzisz. Rozrzucone zabawki, stosy prania czy góry naczyń w zlewie potraktuj jako instalacje artystyczne. Jeśli ktoś zdziwi się na ich widok szybko zareaguj mówiąc - Nie rozumiesz mojej sztuki!

5. Tata wychowuje dziecko, a nie przy nim pomaga - jeśli jeszcze tego nie ogarnął, to niech szybko nadrabia. Im szybciej odnajdzie się w nowej rzeczywistości, tym lepiej dla wszystkich.

6. Nie bój się odmawiać przyjmowania gości - w naszym kraju panuje jakaś dziwna tradycja nawiedzania (najlepiej niespodziewanie) świeżych rodziców. Niespodziewane wizyty to przecież, to czego potrzebujesz najbardziej w kilka dni po porodzie. Nie musisz się jednak to godzić. Wystarczy grzecznie, ale konkretnie wyjaśnić gościom, że na wizyty przyjdzie jeszcze czas, gdy wszyscy już będziecie mieć na to ochotę i siły. 

7. Wyznaczaj sobie realne cele i nie obwiniaj się - to dotyczy zarówno karmienia piersią, jak i wspólnego spania i innych "fundamentalnych" dla świeżych rodziców spraw. Nie ma sensu robić w tym temacie wielkich planów, bo i tak życie szybko je zweryfikuje.

8. Możesz zamrażać mleko - pamiętaj, że możesz zamrażać swój pokarm. Jeśli tylko masz taką możliwość zrób sobie mały zapas swojego pokarmu. Przyda się na wypadek, gdy ktoś inny będzie miał zostać z dzieckiem lub gdy np zachorujesz i nie będziesz na siłach, by ruszyć palcem.

9. Kiedy już brakuje Ci na wszystko sił, pamiętaj, że to minie - ten pierwszy rok to jedyny taki moment w życiu człowieka, gdy tak bardzo potrzebuje rodziców. Przetrwasz go nawet jeśli będzie ciężko, ale pamiętaj by zachować piękne wspomnienia. Ten czas naprawdę szybko mija.

10. Nie daj się wpędzić w poczucie winy - kp czy mm, cc czy sn - jeśli te skróty są Ci znajome doskonale wiesz co mam na myśli. Jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka i niech nikt nie wmówi CI, że jest inaczej.

11. Zainwestuj w wygodny mebel do karmienia - jeśli nie masz takiego, szybko to zmień. Spędzisz na tej czynności długie godziny (niezależnie czy kp czy mm).

12. Wychodź z dzieckiem - mamy XXI w. i nie ma powodów byś nie wychodziła z domu. Przestrzeń publiczna jest też dostępna dla rodziców maluchów i jeśli komuś to przeszkadza, to wyłącznie jego problem.

13. Z przymrużeniem oka traktuj forumowe grupy mam - patrz pkt 2.

14. Pamiętaj, że wszyscy przez to przechodzimy, ale nie każdy o tym mówi głośno - jest Ci ciężko? Każdemu rodzicowi, w którymś momencie jest, było lub będzie. Na tym polega wyzwanie jakim jest rodzicielstwo, ale niekoniecznie wszyscy się tym chwalą.

15. Są obowiązki, które mogą poczekać - zostaw, bo od tego świat się nie zawali. Przyjdzie dobry moment, to i bałagan się ogarnie. W pierwszej kolejności zadbaj o potrzeby dziecka i własne. 

16. Zawsze pamiętaj o dodatkowych ubraniach na przebranie - po pierwszym wyjściu z domu z dzieckiem przekonasz się dlaczego.

17. Pamiętaj, że przed tym jak zostaliście rodzicami, byliście po prostu parą - tak banalne, a wcale nie tak proste do wykonania w praktyce.

18. Pamiętaj, że nie tylko Ty działasz na czuja - może i są tacy rodzice, którzy czytają podręczniki o wychowaniu i później trzymają się wszystkich znalezionych w nich zasad, ale prawda jest taka, że w większości działamy instynktownie i nie zawsze wiemy czy to dobry kierunek.

19. Naucz się akceptowania zmian - przy dziecku ciągle coś się zmienia, przychodzą etapy i zmiana wpisana jest w rodzicielską rzeczywistość. Trzeba nauczyć się podchodzić do tego elastycznie i szybko weryfikować np. swoje metody wychowawcze.

20. Śpij - tak, nawet w dzień kiedy dziecko śpi! 

21. Dasz radę! - w końcu wszyscy się tego uczymy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz