Czego dzieci mogą nauczyć się z igrzysk olimpijskich


Być może dzieci są jeszcze za małe, by to zrozumieć, ale kiedyś nadejdzie taki dzień, gdy będą mogły zaczerpnąć ważnej wiedzy od sportowców. Bo właśnie Ci, którzy są na szczycie jak nikt potrafią mówić o determinacji i osiąganiu sukcesów.

Byłam już na studiach, gdy udało mi się zdobyć moje, największe sportowe osiągnięcie. To były Akademickie Mistrzostwa Polski. Dyscyplina skoki przez przeszkody - jeździectwo. Co z tego, że kategoria została nazwana "dla amatorów". Dla mnie moment, gdy stanęłam na zwycięskim "pudle" i na mojej szyi zawisły dwa medale, był chyba jednym z najpiękniejszych w życiu. Duma, szczęście i spełnienie jednego z marzeń. Wcześniej wiele razy oglądałam igrzyska olimpijskie. Patrzyłam na znakomite przejazdy największych sław i marzyłam, że kiedyś uda mi się zbliżyć do ich poziomu. Tak było kiedyś. Za to do dziś czerpię z lekcji, które udzielił mi sport. Chciałabym też przekazać tą wiedzę mojemu dziecku.

1. Za sukcesem jednostki stoją ludzie

Nie znam nikogo, kto trenowałby zupełnie sam i odnosił sukcesy. Za największymi sławami stoją sztaby specjalistów, ale i najbliżsi, którzy ściągają ich z łóżek o świcie, by zdążyli na trening lub zawody. To oni zawsze najmocniej trzymają kciuki i wspierają w każdym momencie. Chciałabym, by i mój syn mógł liczyć na takie wsparcie.

2. Stosuj się do zasady fair play

Sport daje ogromne pole do nadużyć. To prawda. Czasem łączy się z chorobliwą chęcią zwycięstwa, jednak to właśnie w sporcie pielęgnuje się zasadę fair play. To tutaj przeciwnicy potrafią uścisnąć sobie dłonie i przede wszystkim szanują i respektują się nawzajem. Każdego bez względu na status czy wiek obowiązują też identyczne zasady. W sporcie wszyscy są równi.

3. Osiąganie marzeń jest możliwe, ale trzeba na nie zapracować

Jestem z tego pokolenia, któremu wmawiało się - jeśli tylko chcesz, możesz osiągnąć wszystko. Ok, to brzmi dobrze. Tyle, że nikt nie dopowiedział, że owszem trzeba chcieć, ale też i działać. Bez determinacji i motywacji do działania nie uda się zrobić niczego, a już na pewno nie ma mowy o spełnianiu marzeń. Droga do sukcesu w sporcie jest pełna wyzwań i ciężkiej pracy. Sportowcy każdego dnia walczą ze swoimi słabościami, by wspinać się na wyżyny swoich możliwości i zdobywać kolejne medale. Podobnie jest przecież w wielu dziedzinach życia.

4. Pokonywanie barier jest możliwe

W niektórych dyscyplinach startują osoby w zaawansowanym wieku, po kontuzjach lub z niepełnosprawnością. Mimo własnych ograniczeń walczą z całych sił o najlepszy wynik i dają z siebie 100%. Warto pokazywać dzieciom, że nie wszyscy jesteśmy idealni i tacy sami, ale mamy identyczne prawo do spełniania własnych marzeń.

5 Świat jest różnorodny

Na igrzyskach startują zawodnicy z całego świata. Możemy, więc pokazać maluchom, że sporty, które znamy uprawiają też ludzie z drugiego końca globu, którzy mogą mówić innymi językami i mają inny kolor skóry. Podczas igrzysk wszyscy jesteśmy sportowcami i możemy razem podziwiać siłę zawodników i ich wspólnie dopingować.

6. Porażki zdarzają się każdemu

Nic dodać nic ująć. Porażki zdarzają się najlepszym i nie zawsze są zależne w 100% od nas. Czasem wystarczy gorszy dzień, chwilowa niedyspozycja czy przewaga przeciwnika. Każdy, nawet największy sportowiec spotyka się z przegraną, ale potrafi się po niej podnieść i walczyć dalej.A Wy oglądacie zmagania sportowców na igrzyskach? Kibicujecie?

8 komentarzy:

 1. warto te wskazówki przekazywać dzieciom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od siebie dodał bym jeszcze punkt 6. Porażki wzmacniają. Raz, drugi, nie wyjdzie a za trzecim sukces. Padasz by wstać. Porażka moim zdaniem to najlepsze źródło motywacji. Sport to poprawianie własnych wyników. Zero to też wynik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda! Można powiedzieć, że zapomniałam o jednym z ważniejszych punktów! Już uzupełniłam. Dzięki :)

   Usuń
 3. Wartości, które powinno znać każde dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest jeszcze pozytywny aspekt samego kibicowania: http://www.szkolneinspiracje.pl/7-pozytywnych-aspektow-kibicowania-przez-dziecko/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako eks-sportowiec nie mogę nie doceniać wartości sportu w życiu człowieka. To co napisałaś jest prawdą. Sport kształtuje charakter, wzmacnia nas, nie tylko fizycznie ale i psychicznie, uczy ciężkiej pracy na sobą i w ogóle. Każdy kto może powinien uprawiać sport:) A jeśli nie może niech ogląda igrzyska i rozmawia z dziećmi o tym, co Ci Państwo tam w telewizji robią, czują i osiągają i z czym muszą się zmagać na co dzień!

  OdpowiedzUsuń
 6. ja sobie mysle, ze moze rowniez pojda za przykladem sportowcow i beda chcialy kiedys same uprawiac jakis sport:)

  niestety olimpiada to tez czesto doping i odebranie medali po czasie, takze oby z tych fragmentow nasze dzieci sie niczego nie uczyly:))

  OdpowiedzUsuń