Ile zapłacisz za wakacje w Egipcie

 
Żar tropików, ciepłe morze z piękną rafą koralową. All inclusive czynny całą dobę. Wygodny hotel, basen i drinki bez ograniczeń. Egipt - dla jednych miejsce stworzone do idealnych wakacji, dla innych urlop nie do przyjęcia. Jedno jest pewne - z krainy pełnej atrakcji można już nigdy wrócić, więc dlaczego wciąż są chętni na wyjazd w tym kierunku?
 
Pamiętam jak 3 lub 4 lata temu wykupiliśmy z mężem wycieczkę do Egiptu w lutym. Wakacje zimą! To był nasz plan. Miało być ciepło, ale nie upalnie. Mieliśmy plan na nurkowanie na rafie koralowej, plażing i odpoczynek. Na 2 tygodnie przed planowanym wylotem wybuchła arabska rewolucja i tłumy protestujących w Kairze ostrzelało wojsko. W kurortach były "spokojnie", ale MSZ stanowczo odradzał wyloty, a my nie chcieliśmy spędzać urlopu, gdzie jest niestabilnie i niebezpiecznie. Nie chcieliśmy jechać gdzieś z myślą, że nie będziemy mogli ruszyć się z hotelu. Ostatecznie zmieniliśmy kierunek wakacji w miejsce, gdzie już nie było tak ciepło. Ale szczerze? Ani przez moment nie czuliśmy, że coś tracimy. Wręcz przeciwnie - poczuliśmy ulgę, że nie pojedziemy do kraju, w którym nie będziemy czuć się bezpiecznie. 

A obecnie jest gorzej. Milion razy gorzej. Zamachy, realne zagrożenie, uzbrojeni ochroniarze kursujący po plażach - nawet to nie jest wstanie zniechęcić zdeterminowanych turystów do wyjazdu w zagrożone zakątki świata. Krótko po zamachu w Tunezji, Polacy byli ściągani przez biura podróży do Polski. I co? Niektórzy byli wręcz zawiedzeni. - Bo jak to tak urlop wcześniej kończyć? - A inne biura zapewniają, że na miejscu jest bezpiecznie - "Inne biura" może mają jakieś wtyki u terrorystów i dostali od nich tweeta że limit na zamachy w rejonie Tunezji i Egiptu się skończył. A może po prostu liczą, że nic się nie stanie, liczą na łut szczęścia i tyle.

Ile są warte wakacje w Egipcie czy Tunezji? Ile? Bo ja nie rozumiem tego fenomenu. Jest tyle innych, ciekawych miejsc. W Polsce też są hotele i to nawet nie w stylu rosyjskiego splendoru. Też mamy upał. No fakt, szanse na rozstrzelanie na plaży są żadne, więc może i adrenalina mniejsza.

Pewnie są osoby, które oszczędzały latami na wakacje marzeń, a teraz ktoś im mówi, że z ich wyjazdu nic nie wyjdzie. To może być wielki zawód, ale przecież będą kolejne wakacje. A przede wszystkim życie będzie toczyło się dalej. Bo chyba nie warto płacić nim za wakacje w Egipcie?
 
 
 
 
 

4 komentarze:

 1. Ja wiem, temat nie jest śmieszny, ale sposób w jaki podjelas się tego problemu wywołał na mych ustach lekki uśmiech ;)
  Za darmo bym nie poleciała do tych krajów, a jeszcze ta wizja mężczyzn chodzących po plaży z pistoletami, żebym mogła się wykąpać w morzu. Nie dziękuję, zostane w domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam w Egipcie 8 lat temu, przed rewolucją i tym całym szaleństwem. Na wycieczki jeździło się w konwojach, podwozie autobusu sprawdzane przy każdym wjeździe do hotelu lustrem (szukali bomb), wszędzie pełno uzbrojonej policji... Nie czułam się tam komfortowo, choć przedwodnik tłumaczył, że to wszystko dla naszego bezpieczeństwa mimo braku zagrożenia, podyktowane obawą o zamach, który odstraszyłby przyszłych turystów. Nie wiem jak tam jest teraz, ale więcej się do Egiptu nie wybieram. Kraj piękny i obsługa miła, ale nie czułam się tam swobodnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwie się, nikt nie czuje się komfortowo, jak wszędzie widzi uzbrojonych ludzi.

   Usuń