Czy warto zdecydować się na poród w prywatnym szpitalu?Poród w prywatnym szpitalu to nie tylko luksusowe warunki i świetne wyposażenie sal. Przede wszystkim to gwarancja bezpieczeństwa, spokoju i najwyższy poziom świadczonej opieki medycznej.

O moim porodzie nie pisałam wiele, bo też nie czułam potrzeby uzewnętrzniania się w tym temacie i serwowania Wam szczegółowego opisu. Postanowiłam jednak napisać, dlaczego rodziłam w prywatnym szpitalu i dlaczego uważam, że były to najlepiej wydane pieniądze w życiu. Wiem też, że choćbym kiedyś miała brać na to kredyt, to rodzeństwo mojego dziecka też urodzi się w tym samym miejscu.

Dlaczego wybrałam szpital prywatny?

Jeszcze w ciąży byłam pewna, że urodzę w jednym z łódzkim szpitali klinicznych. W końcu poród to naturalna sprawa – wiele kobiet rodziło i wszystkie (lub większość) żyją. Szpital, który wybrałam nie był położony jakoś specjalnie blisko od mojego domu, ale pracowała tam moja lekarka, która prowadziła ciążę. Moją decyzję szybko jednak zweryfikowało życie. Na początku ciąży trafiłam do tego szpitala z zagrożeniem. Pobyt był krótki, ale dał mi trochę do myślenia. Nie chodziło może o warunki, bo te nie odbiegały jakoś specjalnie od standardu w polskich szpitalach (jedna łazienka na oddział, mała salka z 4 pacjentkami, wnętrza jak wyjęte z filmu kręconego w czasach PRL-u). Chodziło bardziej o to jak się tam czułam, a przede wszystkim o opiekę lekarską. Pierwszą sprawą jest podejście do pacjenta, nie przepraszam – petenta. Lekarz, który przyjmował mnie na oddział był lekko poirytowany faktem, że w ogóle się tam znalazłam i po co przyszłam. Kiedy zostałam przyjęta na oddział nie mogłam doczekać się jakichkolwiek informacji o mojej ciąży i moim stanie zdrowia. Podczas 15-sekundowego usg dowiedziałam się tylko, że „zarodek jest żywy” i nic więcej. Nie zobaczyłam nawet zdjęcia usg. Podczas badania ginekologicznego w sali przebywało około 10 osób i nikt nie pytał czy wyrażam zgodę na ich obecność. Rozmowa z lekarzami ograniczała się do ich pytania – jak się Pani dziś czuje? Niektóre pacjentki przez pielęgniarki nazywane były „hrabiankami”, bo np. prosiły o poprawienie wenflonu. Ja na szczęście nie musiałam o nic prosić. Nie były to traumatyczne przeżycia, oczywiście, że nie. Ale w mojej głowie już wtedy zapaliła się czerwona lampka i zaczęłam się zastanawiać czy chcę, by jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu odbyło się w tym miejscu.

Zbieranie informacji i research

Im ciąża była bardziej zaawansowana, tym bardziej zastanawiałam się nad porodem i odczuwałam coraz większy strach. Z jednej strony byłam wściekła, bo czułam, że nie chcę rodzić w szpitalu klinicznym i że to jak ja wyobrażam sobie „poród po ludzku” rozmija się z tym jak to wygląda w rzeczywistości. Byłam wściekła, bo uważam, że opłacam składki jak każdy i szpitale powinny zapewniać normalne warunki i opiekę dla matek i ich nowonarodzonych dzieci. Czytałam opinie w Internecie, fora, ale ostatecznie podjęłam decyzję po rozmowach z mamami, które rodziły w szpitalu, który wybrałam. Każda z nich odradziła mi tę decyzję i swój poród wspominała źle, jak nie traumatycznie. Wspólnie z mężem omówiliśmy wszystkie za i przeciw i zdecydowaliśmy, że urodzę w szpitalu prywatnym.

Poród w prywatnym szpitalu - najlepiej wydane pieniądze w życiu

W szpitalu gdzie urodziłam syna sale porodowe i poporodowe są pojedyncze. Choć może sala, to złe określenie, raczej przestronny pokój z wygodnym, sterowanym łóżkiem i łazienką. Dzień porodu pamiętam doskonale i był to najpiękniejszy dzień w moim życiu. Często wracam myślami do tej chwili, gdy Igor się urodził. Był taki bezbronny, zagubiony i tak niesamowicie zależny ode mnie. Przez cały poród był ze mną mąż i bardzo pomocna, miła położna. Lekarz właściwie też był przez większość czasu. Dostałam dwie dawki znieczulenia ZZO, dzięki czemu przez większość porodu byłam uśmiechnięta i mega zmobilizowana, by współpracować z położną i lekarzem.Ze względu na skłonność do bliznowców bardzo zależało mi na tym, by uniknąć jakiegokolwiek nacięcia, więc wykluczyłam również cesarskie cięcie (choć gdyby była taka konieczność zgodziłabym się z miejsca). Założony cel udało się osiągnąć. Nie mam żadnych złych wspomnień, żadnej traumy. Mój poród był normalny, bez krzyków, łez z bólu czy też innych koszmarnych obrazków znanych z filmów. Łzy były tylko, gdy już syn był na święcie – ze szczęścia i wzruszenia.

Absolutnie nie żałuję, że wybrałam szpital prywatny i że zapłaciłam za poród. Gdyby w szpitalu klinicznym istniałaby możliwość opłacenia położnej, to być może rodziłabym tam. Ale takiej możliwości, przynajmniej oficjalnie, nie ma. Nie chciałam w dniu porodu użerać się z kimkolwiek, walczyk o cokolwiek, ani martwić się czy moje dziecko urodzi się bez powikłań, bo komuś nie chce się wykonywać swoich obowiązków. Nie chciałam też, by po porodzie, gdy często przystawiałam dziecko do piersi obce osoby mi w tym przeszkadzały np. odwiedzając inne pacjentki czy też, by na moim przykładzie uczyli się studenci. W spokoju i w komfortowych warunkach spędziłam z synem 3 dni w szpitalu. Odwiedzały mnie tylko najbliżsi członkowie rodziny. Nie musiałam brać ze sobą toreb wypchanych po brzegi, bo wyprawkę startową zapewnił szpital. Nie musiałam też martwić się o początki karmienia piersią, bo na miejscu była doradczyni laktacyjna, a z resztą każda położna udzielała pomocy w każdej chwili. Czułam się spokojna, bo zaraz obok był oddział neonatologii, więc w razie potrzeby syn miałby tam dobrą opiekę (na szczęście mógł być cały czas ze mną).

Przy okazji, by nie było wątpliwości – nie bojkotuję wszystkich szpitali publicznych. Wiem, że w nich też można „rodzić po ludzku”. Jeśli miałabym 100% pewności, że będę pod dobrą opieką i mój syn również, to nie wydawałabym niepotrzebnie pieniędzy. Niestety nie miałam takiej pewności i nie chciałam być potraktowana znów jak pacjent – petent. I niestety jednocześnie jest w tym coś strasznego – brak zaufania do szpitala i do lekarzy. Gdybym mogła cokolwiek doradzić dziewczynom, które czekają na rozwiązanie – zróbcie dokładny research. Przeszukajcie wszystkie możliwe fora, sprawdźcie stronę fundacji rodzić po ludzku (są tam m.in. statystyki nacięć krocza w danym szpitalu), wypytajcie znajome. Nie kierujcie się tym, który szpital jest najbliżej (no chyba, że do kolejnego macie 100 km) i wybierzcie to miejsce, gdzie będziecie czuły się bezpiecznie.

7 komentarzy:

 1. Piękne masz wspomnienia. Najważniejszy jest komfort psychiczny.
  Ja do naszego powiatowego szpitala mam 100 m, więc 5 minut pieszo. I tam właśnie rodziłam (skończyło się cc, bo Polka okręciła się pępowiną). Ale oddział wyremontowany, położne bardzo miłe, a lekarz błyskawicznie zareagował na zakłócenia na ktg. O nic nie musiałam się prosić. Ale tu nie rodzi się "taśmowo" jak w dużych miastach. Ja rodziłam o godz. 21 i położne mówiły, że to już 5 poród w ten dzień i jak na nasz szpital to dużo. Na 3-osobowej sali (z prywatną ubikacją, łazienka na korytarzu) byłyśmy we dwie. Miło i rodzinnie. Nie rozumiem dlaczego kobiety z mojego miasta wolą jechać do Poznania rodzić, a później słucham opowieści jak było źle. Ja czułam się tam dobrze, za oknem miałam znajomy widok, a jak potrzebowałam pomocy to dzwoniłam po męża czy mamę i za 5 minut u mnie byli :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heh no właśnie. Zgadzam się w 100%. U nas jest jeden, mały szpital, gdzie warunki są naprawdę super, ale niestety może nie być miejsc. Wolałam więc nie ryzykować. Gdybym mogła rodzić w szpitalu takim jak Ty, to też bym się nie zastanawiała nawet. Super, że u Was też poszło sprawnie :)

   Usuń
 2. W salve miałam robiony zabieg, faktycznie miło wspominam. Rodzić jednak będę w Matce Polce. Leżałam tam raz, warunki faktycznie nie za ciekawe, ale jeśli chodzi o lekarzy i położne, to było ok.
  A mam do Ciebie jeszcze pytanie odnośnie znieczulenia. Początkowo o nim myślałam, ale bardzo odradzała mi je położna z Bełchatowa. Stwierdziła, że wtedy zawsze dziecko wyciągane jest kleszczami lub próżnociągiem (tak to chyba się nazywa), w niektórych artykułach natomiast pisali, że nie. Możesz napisać jak to się skończyło u Ciebie? Jeśli to zbyt osobiste lub krępujące pytanie, to rozumiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie poród zakończył się normalnie, bez żadnych tortur opisanych wyżej. Nie miałam też nacięcia, które stosuje się powszechnie w innych szpitalach. Nie wiem skąd położna ma takie wnioski - być może twierdzi tak, bo w szpitalach publicznych jest 1 lub 2 anestezjologów na wszystkie oddziały szpitalne. Lekarz przychodzi więc wtedy kiedy może, a nie wtedy kiedy powinien i te znieczulenia podawane są w nieodpowiednim momencie. Niestety moja znajoma rodziła w CMP i poród był kleszczowy i było wykorzystane ZZO, ale pacjetnka nie mogła po nim chodzić. Ja normalnie chodziłam, kucalam i skakałam na piłce, a dostałam 2 dawki. W ogóle nie rozumiem dlaczego w tych szpitalach ciągle korzysta się z takich metod, skoro jest CC i można je wykonać jeśli poród sn nie może przebiegać normalnie.

   Usuń
  2. Jeszcze jedna rzecz - ZZO to nie jest zło wcielone czy wymysł złych, nowoczesnych matek. To jest znieczulenie, które ma zmniejszyć odczuwanie bólu, który jest przeogromny, ale go zmniejszyć. W salve najpierw podano mi dawkę 1, na podstawie której było wiadomo jak reaguję i czy taka dawka jest odpowiednia czy można podać więcej itd. W szpitalu publicznym nikomu nawet nie chciałoby się tyle zachodu poświęcać petentowi, sorry pacjentowi. Nie wiem naprawdę dlaczego wciąż kobiety muszą konać z bólu na tych porodówkach, skoro są metody by poród przebiegał w normalny, znośny sposób.

   Usuń
 3. Na tym oddziale na którym ja będę leżała, rodziła moja koleżanka i ją podobno położna namawiała na ZZO jednak ona nie chciała. Ja powiedziałam mojemu lekarzowi, że nie wyobrażam sobie rodzić naturalnie. Mam przemyśleć czy na pewno nie chcę próbować i dać mu znać na następnej wizycie. Więc myślę i wymyśliłam to znieczulenie. Na pewno będę z nim rozmawiała o tym, ale chciałam wiedzieć jak to jest od strony osoby rodzącej. Trochę mnie pocieszyłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ZZO dobrze jest pogadać z anestozjologiem, on powie Ci jak to się odbywa i jak działa - bo zdarza się u niektórych osób, że niestety nie działa wcale lub tylko na jedną połowę ciała, ale to już wyjaśni lekarz. Trzymam kciuki żeby wszystko odbyło się tak jak chcesz i planujesz :)

   Usuń