Szkoła rodzenia – czy warto chodzić?Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, do którego trzeba się dobrze przygotować. W trakcie ciąży można oczywiście sięgnąć po literaturę, czytać fora czy też magazyny dla ciężarnych, jednak według mnie wygodniej jest po prostu wybrać się na zajęcia do szkoły rodzenia. Dlaczego warto na nie chodzić?
Oczywiście szkół rodzenia jest bardzo wiele – różnią się one od siebie częstotliwością i programem zajęć oraz terminem ich odbywania, no i oczywiście kosztami. Przed wyborem konkretnej szkoły warto, więc sprawdzić wszystkie oferty, by wybrać najlepszą. Ja z mężem wybraliśmy weekendową szkołę rodzenia i zdecydowanie nie żałujemy, że chodziliśmy na zajęcia. Dla początkujących i kompletnie „zielonych”, przyszłych rodziców jest to doskonałe rozwiązanie. Szczególnie widzę to teraz, gdy nasz mały hrabia jest już na świecie (a nie dostaliśmy do niego instrukcji obsługi ;)). Na szczęście w szkole rodzenia poznaliśmy podstawy opieki nad noworodkiem i oswoiliśmy temat mitycznego i złowrogiego porodu. Ponadto braliśmy udział w ćwiczeniach, kąpaliśmy lalkę-noworodka, otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy o karmieniu piersią. Dzięki temu czuliśmy się dobrze przygotowani do tego co zadziało się na porodówce – ja m.in. wiedziałam jak dobrze oddychać i byłam przygotowana do każdej fazy porodu (a poszło naprawdę sprawnie). Mąż z kolei wiedział co będzie go tam czekało i nie przeżył szoku, za to niesamowicie mi pomagał. Swoją drogą barrrdzo polecam poród rodzinny. Nikt lepiej nie zmotywuje i nie doda otuchy jak najbliższa osoba.

Co ważne, w szkole rodzenia otrzymujemy wiedzę z pierwszej ręki od specjalistów (najczęściej położnych). Możemy zadawać pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Na pewno jest to bezpieczniejsza metoda niż wertowanie sieci, w której często znaleźć można sprzeczne, a nawet błędne informacje. Co jeszcze przemawia za szkołami rodzenia? Jeśli wybierzemy taką, która odbywa się w szpitalu, gdzie chcemy rodzić, to bardzo często w ramach zajęć można obejrzeć porodówkę i zaznajomić się wcześniej z personelem. Pomoże to oswoić się z tym, co będzie czekało nas na końcówce ciąży. Jeśli zatem macie czas i fundusze na to, by dokształcić się w szkole rodzenia przed porodem, to zdecydowanie polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz