Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

jak rozwijać kreatywność dziecka

Podobno wysoki iloraz inteligencji nie wystarczy, by w przyszłości otrzymać Nobla. Do stworzenia czegoś genialnego, a przy tym nowego, potrzebna jest też kreatywność. Nie bez powodu jest to umiejętność uznawana za jedną z najważniejszych kompetencji przyszłości. Dobra wiadomość jest taka, że twórcze myślenie nie jest wyłącznie darem, który otrzymujemy zaraz po narodzinach i można wspierać jego rozwój już od najmłodszych lat.

Wyobraź sobie scenkę. Klocki Lego rozsypane na dywanie i dwoje dzieci. Jedno będzie układało budowlę według schematu, który widziało już na opakowaniu zabawki lub jeśli jest starsze - instrukcji, a inny maluch przy pomocy tych samych elementów stworzy abstrakcyjny twór, który będzie trudno zamknąć w jakichkolwiek ramach. Teoretycznie każde z dzieci stworzyło z klocków "coś nowego", jednak w przypadku drugiego malca widać więcej przejawów kreatywnego działania. Nawet, jeśli pierwszy "budowniczy" będzie w szkole typowym prymusem, który w pamięci liczy od czwartego roku życia, a czyta od trzeciego, to i tak nie zmieni świata swoim geniuszem. Według naukowców dzieje się tak, bo takie dzieci są raczej skupione na spełnianiu oczekiwań otoczenia, niż realizowaniu swoich własnych, innowacyjnych pomysłów.

Kreatywność nie lubi sztywnego planu dnia

Badania pokazują, że najbardziej kreatywne dzieciaki rzadko zostają ulubieńcami nauczycieli, ale tego chyba nie trzeba nikomu mówić. Szkoła wydaja się być miejscem, które stoi w opozycji dla twórczych rozwiązań i raczej zrównuje wszystkich do jednego poziomu myślenia. Badacze z Boston Collage sprawdzili jednak co dzieje się w domach 5 proc. najbardziej kreatywnych dzieci z wybranych szkół. Okazało się, że rodzice wspomnianych uczniów rzadko wprowadzali sztywny plan dnia. Wniosek był, więc taki, że jeśli dzieci mają zbyt dużo narzuconych z góry zasad, to rzadko mają okazję do wykazywania własnej inicjatywy. Być może coś w tym jest. W końcu genialne pomysły są często konsekwencją odwagi i podejmowania wielu prób.

Kreatywność idzie w parze z pasją

Amerykańscy architekci uznawani za szczególnie innowacyjnych dodali od siebie także, że nie byli zmuszani do twórczych zajęć. Mieli możliwość próbowania różnych pasji i rozwijali się w tych, które lubili najbardziej. Naturalna ciekawość zachęca bowiem do odkrywania nowych dróg, drążenia i zgłębiania tajników danej dziedziny, w której stajemy się stopniowo ekspertami. Co, więc możemy zrobić dla naszych dzieci, by wspomagać ich kreatywność?

1. Pozwalaj dziecku odkrywać świat i rozwiązywać problemy na różne sposoby (nawet takie, które wydają się być w pierwszym momencie absurdalne)
2. Pokazuj dziecku możliwości i różne pasje
3. Zachęcaj (ale nie zmuszaj) do twórczych zajęć 
4. Doceniaj charakter, a nie wyłącznie grzeczne zachowanie (kreatywność to zwykle cecha nonkonformistów)
5. Doceniaj dociekliwość i na setne pytanie - dlaczego - nie tylko odpowiadaj, ale znajdź odpowiedź razem z dzieckiem
6. Pozwalaj na nudę, niech maluch ma szansę do wykazywania własnej inicjatywy w swobodnej zabawie

Przy okazji, zerknęłam też na przejawy kreatywności u dzieci 2- letnich i 3-4 letnich. Wszystko wskazuje na to, że takim maluchom wystarczy nie przeszkadzać, a po prostu podsuwać możliwości do rozwoju ruchowego, zabaw, fantazji i poznawania świata. Pomysłów na kreatywne zabawy w domu jest cała masa, kilka z nich znalazłam na Pitnereście i myślę, że można je swobodnie interpretować. 

Pomysły na twórcze zabawy z małym przedszkolakiem:


kreatywne zabawy z dziećmi
Zabawa polega na losowaniu kamienia lub np karty z obrazkiem na podstawie, której rozwija się opowiadaną historię.
pomysły na kreatywne zabawy
Farba tablicowa daje możliwość do tworzenia codziennie nowych dzieł.

kreatywne zabawy dla dzieci
Tworzenie magicznych krain z dostępnych, naturalnych materiałów. Taka zabawa nie kosztuje fortuny i często można zmieniać układ i zawartość budowanego świata.

kreatywność u dziecka

Wykorzystywanie przedmiotów codziennego użytku w nowy sposób, to zawsze świetny pomysł na twórcze zabawy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz