Po czym poznać, że masz w domu małego geniusza?


Każdy rodzic jest przekonany o wyjątkowości swojego dziecka. Nie patrzymy przecież na własnego potomka obiektywnie, a trzeźwą ocenę sytuacji zakłóca nam absolutne uwielbienie i miłość. Na szczęście istnieje aż 10 sympotmów, po których można rozpoznać małego geniusza.

Sama wiele razy byłam pewna, że muszę zgłosić mojego syna do Mensy, bo wiele umiejętności opanował nadzwyczajnie szybko. Objawem geniuszu było dla mnie jego samodzielne jedzenie, wczesne chodzenie czy do perfekcji opanowana zabawa sorterem. Obecnie w zachwyt wprawia mnie spektakularny rozwój jego mowy, ilość dociekliwych pytań, zapamiętanych słów czy wyobraźnia, którą okazuje budując z klocków Lego. Byłam już nawet bliska zapisania go na warsztaty z robotyki, gdyby nie to, że jest jeszcze na to stanowczo za mały. Poprzestaliśmy zatem na zabawach w domu i żłobku, a wizja edukacji przyszłego innowatora i konstruktora maszyn kosmicznych nieco się oddaliła.

Jeśli macie podobne zapędy i jesteście ciekawi, czy Wasz maluch to przyszły Einstein, sprawdźcie poniższą listę symptomów geniuszu:

1. Wyjątkowo dobra pamięć

Według serwisu New Kids-Center jeśli dziecka jest małe, a doskonale pamięta wydarzenia z przeszłości, możesz spodziewać się, że zaskoczy Cię inteligencją. Taki maluch może też zapamiętywać wiele szczegółów np. gdzie zostawił zabawkę, dokąd prowadzi droga lub jak ma na imię sąsiadka, która mieszka 3 domy obok.

2. Duża zdolność do skupienia

Podobno objawem geniuszu jest też wczesna zdolność do skupienia uwagi.  Dziecko dłuższy czas bawi się jedną zabawką lub wysłuchuje w całości czytanych historii? Gratulacje! Może być szczególnie uzdolnione.

3. Chęć do zabawy ze starszymi

Wydawało mi się, że większość dzieci lubi bawić się ze starszymi od siebie lub nawet dorosłymi, jednak wg brytyjskich konsultantów Mensy może to świadczyć o wysokim poziomie inteligencji.

4. Szybki rozwój mowy

Jeśli przed 2 urodzinami maluch zaczyna wcześnie mówić i sprawnie składać zdania, może być szczególnie uzdolniony. Takie wnioski wysnuł m.in amerykański Davidson Institute.

5. Kiepski sen nocny

To mój ulubiony punkt. Podobno super chłonny i stymulowany umysł małego geniusza nie pozwala mu spać w nocy. Cóż za pocieszenie!

6. Poczucie humoru

Jeśli maluch to wesołek i lubi towarzystwo innych, może być wyjątkowo uzdolniony. Tak twierdzi konsultantka Mensy. Zdolności interpersonalne zostały też wyróżnione wśród kompetencji przyszłości, zatem im dziecko łatwiej nawiązuje kontakty, tym lepiej.

7. Empatia

Podobnie jest z empatią. Jeśli dziecko reaguje na emocje innych ludzi, ma w sobie pokłady uczyć i współczucia, to może świadczyć o przejawach geniuszu.

8. Pociąg do czytania

Jeśli przedszkolak wyjątkowo lubuje się w książkach, możesz spodziewać się, że w szkole będzie błyszczał. Nie ma zatem sensu, by oszczędzać na domowej biblioteczce malucha.

9. Wyobraźnia do kwadratu

Zabawa na niby (nie mylić z naśladownictwem) jest dużym osiągnięciem w życiu malucha. Jeśli dziecko używa wyobraźni w trakcie zabawy, wymyśla postacie i tło zabaw, możemy spodziewać się, że w przyszłości będzie innowatorem.

10. Zajawki na całego

Twoje dziecko wkręciło się w temat dinozuarów, strażaków lub kucyków? Jest szansa, że będzie uzdolnione, jeśli od najmłodszych lat ma zainteresowania i pasje.


Myślę, że ta lista zdecydowanie może poprawić humor, ale warto pamiętać, by traktować ją z przymrużeniem oka. W końcu każde dziecko to brylant do oszlifowania :)22 komentarze:

 1. Kiepski sen nocny❤ my prawie budzimy sie co godzinę, no czasem dwie a już córeczka skończyła roczek. Na pewno ma z tym problem, fajnie jakby to miało pozytywne przyczyny, ale czy na pewno? Ja tez za dobrze nie śpię :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pocieszę Cię, bo ja mam 2,5 latka i nadal nie czuję się wyspana. Pozostaje nam wierzyć, że faktycznie to oznaka geniuszu ;)

   Usuń
 2. U mnie zgadza się prawie wszystko! MAM geniusza w domu! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. A to nie każdy ma małego geniusza w domu? ;) Zuza za mała, ale póki co rozwja się rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla rodzica jego maluch zawsze jest geniuszem - to nie ulega wątpliwości ;)

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł ! Ja mamą (jeszcze ) nie jestem, jednak doświadczenie z 'rożnymi' dziećmi mam niemałe :) Fakt faktem każde dziecko to skarb do odkrycia i diament do oszlifowania ;) Warto jednak pamiętać, że jeżeli ta lista twardo pisuje malucha a do tego pojawiają się inne symptomy / objawy niezwykłego geniuszu potomstwa może warto się zastanowić nad wizytą/ konsultacją z lekarzem dla wykluczenia Zespołu Asperger'a. Na co dzień przebywam z takim dzieckiem a zdiagnozowano go późno - dopiero w wieku 5 lat.
  Zapraszam do mnie :
  http://bylasobiepanda.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dlatego warto obserwować swoje dzieci. Ale co do samych objawów Aspergera - to czy wysoko rozwinięta komunikatywność też jest tego objawem?

   Usuń
 5. Wszystko świetnie pasuje do moich dzieci. Czyżbym wychowała troje geniuszy? ;) W sumie wspaniale sobie radzą w życiu dorosłym. Pewnie czas pokaże. ;) Jeżeli chcecie wiedzieć, jak się to robi, zapraszam do mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele punktów pociesza i jednocześnie napawa dumą każdego rodzica! Super tekst :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja starsza córka zawsze była "do przodu" ale nie brałam tego za przejaw geniuszu;) Ale fakt coś w tym musi być - do 2 roku życia nie przespała nocy w całości, w wieku 11 miesięcy umiała rozpoznać i wskazać 20 książeczek po tytule, a w wieku 18 miesięcy mówiła wierszyk o Mikołaju. Fajny tekst. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O wow! To faktycznie robi wrażenie :) Mój syn zadziwia mnie za to pamięcią, mamy wrzesień, a on dokładnie pamięta wizytę Mikołaja i prezent, który od niego dostał. Mało tego opowiadał ze szczegółami jakie miał buty, a wtedy miał niecałe 2 lata :)

   Usuń
 8. Przyjemnie mi się czytało ten artykuł. Jeszcze nie wiem czy mój syn jest geniuszem bo ma dopiero rok. Pierwsze samodzielne kroki postawił jak miał 11 miesięcy więc raczej nie za wcześnie aczkolwiek pewnie trochę jest w tym mojej winy bo nie kładłam nacisku na szybkie chodzenie tylko obserwowałam jak sam się odważy. Będę syna obserwować, być może jeszcze nie wszystko stracone :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co pamiętam, to 11 miesięcy na chodzenie to jest wcześnie, bo średnia to chyba 12 miesięcy :) I robiłaś bardzo dobrze - nie ma sensu przyśpieszać niczego na siłę, niech maluch rozwija się w swoim tempie i wszystko będzie doskonale :)

   Usuń
 9. Fajne zestawienie :) Ciekawy punkt z gorszym snem nocnym :) Ja jestem zaskoczona pamięcią dziecka- dobrze wie, gdzie jaki przedmiot się znajduje, co leży na jakiej półce:) Dzieci są też świetnymi obserwatorami i są bardzo spostrzegawcze. Mali geniusze - bez wyjątku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda. Mnie też ta pamięć fascynuje i jestem ciekawa ile wspomnieć z takiego wczesnego dzieciństwa zachowa się w głowie mojego dziecka :)

   Usuń
 10. To mam pocieszenie na nocne niewyspanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moje dziecko śpi jak suseł. I jedno i drugie.

  OdpowiedzUsuń